Proč si pořídit elektrokolo

 

 

Je pro každého

Elektrokola jsou stále oblíbenějším dopravním i sportovním prostředkem. Jsou určena pro cyklisty všech věkových i výkonnostních skupin, od mladých po seniory, od osob se zdravotním omezením až po aktivní sportovce. Důvodů, proč si elektrokolo pořídit, existuje celá řada. Představme si je nyní na příkladu jedné běžné rodiny:

Maminka je po úrazu kolene a její pohybové omezení jí neumožňuje účastnit se rodinných cyklovýletů tak jako dříve. Jezdí tedy na elektrokole a těší se na každou další vyjížďku. Otec je fanda do kol a po okolí většinou jezdí na svém horském kole. Když však jede s partou mladých bikerů, nestačí jim do kopců a oni na něj musí stále čekat. Od té doby, co na společné túry vyráží na elektrokole, neprohrál jedinou vrcholovou prémii. Starší syn je na tom s kondicí o poznání lépe. Tu a tam si však tátovo elektrokolo půjčí, aby si užil zábavnější a dynamičtější svezení po okolních vršcích. Druhý syn pracuje ve velkém městě a do práce to má asi půl hodiny autem nebo městskou hromadnou dopravou. Párkrát to zkusil na běžném jízdním kole, ale po příjezdu do práce se vždy musel sprchovat. Dnes jezdí za příznivého počasí na elektrokole. V práci je za patnáct minut, protažený a nezpocený. Dcera, která není velkým příznivcem sportu, se rozhodla shodit pár přebytečných kil. Jízda na elektrokole ji začala velmi bavit, protože se u ní příliš nezadýchá, a díky aktivitě v nízké tepové frekvenci jde hubnutí jedna radost. A babička s dědou? Ve svých sedmdesáti letech jezdí na elektrokole po okolí i na občasné nedělní výlety.

 

Náklady vs. užitek

Náklady na pořízení a provoz elektrokola jsou ve srovnání s běžnými jízdními koly bezesporu o něco vyšší. Na druhou stranu nutno podotknout, že elektrokolo je stále výhodnější než jiné dopravní prostředky, typicky malý motocykl či auto, které si lidé do městského provozu také často pořizují. Průměrná cena energie spotřebované elektrokolem na 1 km jízdy je vypočítána na 6 až 10 haléřů.

 

Ekologický dopravní prostředek

Jízda na elektrokole je nejen zdraví prospěšná, ale také velmi šetrná k životnímu prostředí. Podle statistik je více než polovina cest konaných autem kratších než 7,5 kilometru. Elektrokola na takto krátkých trasách spotřebují daleko méně energie než mopedy nebo auta, což je činí ideálními společníky do městského či příměstského provozu. Méně spotřebované energie znamená menší znečištění životního prostředí škodlivými zplodinami a méně obtěžování okolí nadměrným hlukem.

 

Žádné pojištění ani řidičské oprávnění

Na elektrokola je z hlediska platné legislativy nahlíženo jako na běžná jízdní kola se vším, co s tím souvisí. Elektrokolo nepotřebuje žádnou zvláštní homologaci, nemusíte jej registrovat, platit povinné ručení ani být držitelem řidičského oprávnění. Jezdit můžete všude tam, kde se může jezdit na běžném jízdním kole, a to včetně polních a lesních cest nebo dnes tolik rozšířených cyklostezek.

 

Rozšíříte si obzory

Elektrokolo dokáže rozšířit Váš akční rádius a snadno Vás zaveze do míst, na která byste se jinak nepodívali. Při jízdě nejste omezeni ničím jiným než kapacitou vlastní baterie, a ani to není neřešitelný problém. Při jejím vybití můžete pokračovat v jízdě vlastními silami jako na kterémkoliv jiném jízdním kole. Baterii si posléze můžete dobít z kterékoliv elektrické zásuvky.

 

Budete svobodnější

Zácpy a problémy s parkováním při ranní cestě do zaměstnání? Složité plánování trasy výletu s ohledem na fyzickou kondici? Přemlouvání partnera k celodenní vyjížďce na kole? Obavy z každého většího stoupání? Pot a slzy při snaze o hubnutí? To všechno můžete s elektrokolem hodit za hlavu. Tyto a některé další nepříjemnosti budou rázem minulostí.